Załóż konto w systemie lojalnościowym i otrzymaj 5% rabatu na start ! ×

Krawat: ponadczasowy dodatek. Wiązanie krawata bez tajemnic

Jeśli wiązanie krawata jest dla Ciebie problemem, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Usiądź wygodnie, bo z niego dowiesz się jak wiązać krawat, jakie wiązania krawata są obecnie najpopularniejsze oraz jaki węzeł krawata sprawdzi się najlepiej.

Krawat: kiedy nosić? Na co zawracać uwagę?

Krawat to dodatek, który w męskiej garderobie pojawia się już od najmłodszych lat. Każda ważna okazja wiąże się z koniecznością założenia krawata, a wiązanie krawata stało się pewną tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Należy jednak wiedzieć, że choć krawat niewątpliwie jest częścią eleganckiej garderoby w wielu branżach staje się po prostu codziennym dodatkiem, który urozmaica stylizacje biznesowe. Zakres cenowy jest różnorodny, jednak kupując krawat warto mieć na względzie, że to dodatek, który zakładamy często na ważną okazję, zatem i tak jak w przypadku wszystkich pozostałych elementów stroju – liczy się jego jakość. W krawacie liczą się proporcje, ale to, co chyba najważniejsze to dobór krawata do naszego wzrostu, sylwetki, czy… tego, jak zagra on z naszą szyją a także kołnierzykiem koszuli. Warto wybrać właściwy dla siebie typ wiązania.

Także, kolory, materiały i faktury dają spore pole do popisu. Krawaty kolorowe zostawmy na mniej formalne okazje, choć umiejętnie dobrane sprawdzą się w biurze.

Fot 1. Dobór krawata to kluczowa sprawa: wielu boi się go wiązać – jak się okazuje, zupełnie niesłusznie.

Jeśli już o tym mowa, należy wiedzieć, że krawat o dobrych proporcjach to taki, który ma 8 cm szerokości lub więcej. Wyjątkiem są krawaty dziergane, czyli tak zwany „knit”, mające zwykle 6 cm szerokości i takie proporcje w ich przypadku są jak najbardziej poprawne. W drugą stronę zaś: pamiętajmy, że dobrze dobrany krawat powinien kończyć się na wysokości paska od spodni.

Wiązanie krawata: liczy się mocny węzeł

Poradniki poświęcone wiązaniom krawata wskazują, że możemy zawiązać krawat aż na 20 sposobów! Jak jednak wiązać krawat, by jego węzeł nam się nie rozwiązał? Na trwałość węzła wpływa pierwsze wiązanie – dlatego owo wiązanie należy dość mocno przytrzymać; i jak można się spodziewać: kluczowy jest także ostatni ruch w wiązaniu. Podczas podciągania węzła ku kołnierzykowi koszuli, trzeba złapać jedną ręką wąski koniec krawata, a drugą ostrożnie przesuwać stworzony węzeł ku górze. Doprowadzamy do tego, aby obydwa końce były na tej samej wysokości. Pamiętajmy, że przed zaciśnięciem węzła, wszystkie guziki koszuli powinniśmy zapiąć. Ważne jest też, by wiedzieć, że właściwie zawiązany krawat ma przykrywać zapięcie kołnierzyka.

Fot 2. Jak zawiązać krawat? I co wziąć pod uwagę podczas jego wyboru?

Najpopularniejsze węzły: od węzła windsor po four in hand knot

Jako najpopularniejsze wiązania wymienia się następujące węzły, które musisz znać:

 

Węzeł prosty, zwany też węzłem Four-in hand. Węzeł Four-in hand, występujący również pod innymi nazwami: „węzeł w czwórkę” lub „węzeł włoski” uważany jest za najprostszą metodę wiązania krawata. Jego największą zaletą jest… uniwersalność, bo pasuje niemal do wszystkich rodzajów krawatów (także i tych wykonanych z grubszych materiałów) oraz różnych typów kołnierzyków. Węzeł prosty jest niesymetryczny i raczej mniejszy (różnice mogą pojawić się w odniesieniu do materiału, z którego wykonano krawat) przez co nie przytłacza naszej twarzy, wysmuklając szyję. Można powiedzieć, że charakteryzuje go nonszalancja, ale i nowoczesność. Warto pamiętać, że ten rodzaj węzła wykorzystuje najmniej z długości krawata, więc jeśli zakupiony krawat jest długi albo osoba go nosząca należy raczej do niskich, to po zawiązaniu może się okazać, że krawat jest zbyt nisko.

Fot 3. Najpopularniejsze węzły i sposoby wiązań

Węzeł Windsor – choć może wydawać się inaczej, paradoksalnie jest prosty do zawiązania, bo od węzła prostego różnią go dwa ruchy. Rekomenduje się go mężczyznom z dłuższymi szyjami, ponieważ szeroka forma Windsora nieco ją skraca. Przyjęło się, że jedną z osób, która jako pierwsza wykonywała węzeł Windsor był Edward VIII, przy czym ówczesny władca Wielkiej Brytanii wykonywał go na grubym krawacie. Stąd Windsor cechuje gruby, szeroki i trójkątny węzeł, pasujący najlepiej do koszul z szeroko rozstawionymi skrzydełkami. Obecnie wiązanie Windsor jest jednym z najchętniej wykonywanych w Polsce, choć przyjęło się, że jest zarezerwowane na doniosłe okazje.

Fot 4. Gładkie, jedwabne krawaty, krawaty ze wzorem: dziś mamy ogromne możliwości wyboru, jeśli chodzi o faktury i kolory

Kolejny sposób wiązania krawata to pół Windsor (ang. Half Windsor knot). Węzeł pół Windsor to alternatywa dla dwóch poprzednich opcji. Krawat wiązany w ten sposób stworzy symetryczny i większy węzeł. Zużywa się do tego zdecydowanie więcej tkaniny, przez co jest również dobrym wyborem dla niższych panów i nie jest polecany dla osób o wyższym wzroście. Jest przy tym uniwersalny, względnie łatwy do zawiązania, pasuje też do większości kołnierzyka. Pasuje zwłaszcza mężczyznom o długiej szyi i prostokątnym kształcie podbródka. Krawaty zawiązane na pół Windsor stosuje się na specjalne okazje, ale i na co dzień.

Wiązanie księcia Alberta – to lekko asymetryczny węzeł, który jest również określany jako “podwójny”. Cechą charakterystyczną jest tu klasyczna “łezka”, którą zobaczymy zaraz pod węzłem, a także trwałość wiązania. Rekomenduje się, aby węzeł ten wykonywać w przypadku dłuższych i cieńszych krawatów aniżeli standardowe, szczególnie jeśli chodzi o niższych mężczyzn.

Wiązanie krawata krok po kroku: jak zawiązać krawat?

Przedstawiamy trzy najpopularniejsze węzły i krótką instrukcję, jak je wykonać.

Wiązanie krawata: węzeł prosty / four-in-hand knot

  1. Unieś kołnierzyk koszuli i przewieś krawat przez szyję puszczając swobodnie oba jego końce na klatkę piersiową. Ustaw je tak, by wąski koniec był nieco krótszy niż szeroki.
  2. Przełóż szeroki koniec ukośnie nad wąskim.
  3. Przełóż szeroki koniec krawata pod wąskim prowadząc go w prawo.
  4. Powtórnie przełóż szeroki koniec nad wąskim, kierując go nieco w dół i w lewo.
  5. Następnie przełóż szeroki koniec od dołu ku górze, przeciągając przez powstałą pętlę. Teraz przeprowadź go w dół przez powstały węzeł.
  6. Pociągnij mocno za wąski koniec, aby zacisnąć wiązanie. Gotowe!

Winsdor: popularne wiązanie krawata

  1. Skrzyżuj końcówki dokładnie tak, jak postępujesz przy węźle prostym. Pamiętaj tylko, aby szerszą włożyć w wiązanie od góry (tuż pod brodą). Następnie złap ją od dołu i dobrze naciągnij.
  2. Przełóż krawat od dołu na lewą stronę.
  3. Raz jeszcze przełóż go od góry i naciągnij po lewej stronie.
  4. Szerszy koniec przełóż z przodu na prawą stronę i wyciągnij go od spodu.
  5. Szerszy koniec włóż w powstałą pętelkę.
  6. Na koniec dobrze naciągnij węzeł i postaraj się uformować krawat pod szyją.

Węzeł pół windsor, Half Windsor Knot, czyli jak się wiąże krawat

  1. Skrzyżuj krawat tak, aby szerszy koniec był na górze.
  2. Przełóż szeroki koniec pod spodem.
  3. Wsuń szeroki koniec od góry przez pętlę na szyi.
  4. Sprowadź szeroki koniec na dół.
  5. Przełóż szeroki koniec na lewą stronę.
  6. Wsuń szeroki koniec od spodu przez pętlę na szyi.
  7. Umieść szeroki koniec pod poziomą pętlą.
  8. Zaciśnij i ułóż węzeł.

Jak zatem widzicie, wiązanie krawata nie musi być trudne, wystarczy wykonać instrukcję krok po kroku.

Sprawdź naszą ofertę krawatów i dodatków premium